• banner01.jpg
  • citat05.jpg
  • citat06.jpg

Vážení rodiče,

věřím, že jste se již vzpamatovali z prvotního šoku z uzavření škol a že se Vám podařilo přeorganizovat časový harmonogram svůj i dětí. Čeká nás náročné období, které prověří nejen schopnosti a zodpovědnost dětí, ale také nás dospělých.

prorodice koronavirus1

Co se týká přípravy dětí, troufám si říct, že by neměly nastat větší obtíže. Snažila jsem se děti systematicky a dlouhodobě vést k aktivnímu přístupu k učení, k samostatnosti při plnění opakovacích úkolů a byly také zvyklé pravidelně se připravovat na výuku. K samostatnosti byly vedeny také při osvojování nového učiva. Jsou zvyklé nad novými problémy přemýšlet, hledat souvislosti a z nich vyvozovat závěry. Děti tedy mají poměrně slušně nastavené kompetence k učení a věřím, že to vše se Vám teď při domácí přípravě velmi zúročí.

Nicméně i přes to všechno nelze předpokládat, že by děti dlouhodobou přípravu, kterou mají před sebou, zvládly úplně bez pomoci a dohledu.

Jednotlivé děti mají samozřejmě různé schopnostmi a nemalý rozdíl je mezi nimi také v jejich zodpovědnosti, s čímž jsme se potýkali v poslední době i ve škole. Bylo patrné, že jste na děti přenesli větší zodpovědnost v plnění domácí přípravy, což ale některé z nich příliš nezvládaly. O situaci jsem se Vás snažila pravidelně informovat prostřednictvím Deníku žáka, ale zprávy zůstaly často bez odezvy i nápravy situace. Děti, kterých se to týká, budou nyní opravdu vyžadovat zvýšený dohled.

Nevím, jak dlouho bude tato mimořádná situace trvat, ale spekuluje se nejméně o měsíci. Jistě si dovedete představit, jak na tom po tak dlouhé době děti budou, pokud přestanou pracovat. Nejde jen o zameškání učiva, ale bez pravidelného procvičování dojde také k poměrně rychlému zapomínání osvojeného učiva a ke ztrátě pracovních návyků, což nebudeme schopni ve škole dohnat. V zájmu svých dětí se proto prosím snažte o udržení pravidelnosti přípravy.

prorodice koronavirus2
prorodice koronavirus3

Úkoly budu zadávat vždy večer tak, aby děti mohly už ráno začít s prací, kdy jsou nejvíce soustředěné a práce by jim měla jít rychle. Čím později začnou, tím může být učení obtížnější.

První úkoly Vám připravím v neděli večer na pondělí. Pokusím se připravit program na celý týden rozdělený po dnech, aby děti mohly pracovat dle svých individuálních možností i dopředu. Řešení úkolů budu zveřejňovat kolem 18:00.

Zadání úkolů najdete v Týdenních přehledech učiva.

Zatím tedy jen obecnější informace pro jednotlivé předměty:

ČJ – dětem byly rozdány pracovní sešity Učíme se hrou s Magikem a Vyjmenovaná slova, na další práci si prosím zaveďte speciální sešit, pro případ následné kontroly
M – děti by měly mít pracovní sešit Matýskova matematika a Matematické minutovky, na další práci prosím opět zaveďte speciální sešit
Přv – zápisy, které vám pošlu, by si děti měly přepsat do svého sešitu (netiskněte jim je prosím, psaním zápisu se učivo už částečně učí)
Vl – budu Vám posílat obrázkové PL + zápis na doplnění (pokud nemáte možnost tisku, ať si děti napíší do sešitu jen zápis a některé z obrázků si samy nakreslí)

Ideální by bylo, kdyby děti stihly veškerou zadanou práci během dopoledne. Některé úkoly se budu snažit strukturovat (např. v zápisech budu vynechávat slova, která si budou děti hledat v učebnici), odpoledne bych pak zveřejnila správné odpovědi na zkontrolování, případně doplnění.

Při práci ve všech sešitech prosím dohlédněte na úpravu a písmo. Snažte se udržet minimálně školní standard úpravy sešitů. Pokud jste u svého dítěte v sešitě zaregistrovali mé připomínky k úpravě i písmu, snažte se prosím využít individuální dohled, který teď nad dítětem budete mít, ke zlepšení.

Abych Vám trochu ulevila při kontrole zadané práce, budu Vás směřovat také na některá online cvičení, která se automaticky vyhodnocují. Děti mohou pracovat zcela samostatně a na konci Vám mohou ukázat své hodnocení.

Předpokládám, že v průběhu budeme systém zadávání práce ještě upravovat tak, aby se zvýšila jeho efektivita, proto mi neváhejte posílat konstruktivní připomínky. Obracejte se na mě i v případě, že byste potřebovali s učením poradit. Pokud byste našli nějaká zajímavá online cvičení, můžeme je také sdílet. Prostě zkusme to nějak zvládnout!

Přeji Vám, ať se Vám práce daří! :-)

prorodice koronavirus4

Dnes je 25. 04. 2024 | Svátek má: Marek | Počasí v Přerově: 8.96 °C | Počasí zítra: 13.41 °C